Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Pancerz i uzbrojenie obiektów - Przewoźna kopuła Huty Zygmunt.

Franz Aufmann - Sob 15 Wrz, 2007 15:23
Temat postu: Przewoźna kopuła Huty Zygmunt.
Czasami w internecie i internetowych publikacjach pojawia się określenie ” Przewoźna kopuła z Nowogrodu”. Nie udało mi się jednak znaleźć więcej informacji na jej temat.

Może źle szukałem?
Może zabrakło mi cierpliwości?
Czy koledzy posiadają wiedzę o tej kopule?

Auf...

von reuffen - Sob 15 Wrz, 2007 21:46
Temat postu: Re: Przewoźna kopuła Huty Zygmunt.
Trochę mnie zaskoczyłeś :-)

Aufmann napisał/a:
Kopuła niska, ze schronu pozornego może być „kopułą przewoźną” [....]
ze względu na:
- Łatwy i szybki demontaż.
- Relatywnie mały ciężar (po podziale na dwie części (kopułę i cokół).
- Rozwiązanie sposobów wejścia do kopuły,
- Ilość otworów obserwacyjnych.

więcej w tym wątku http://4historie.pl/forum...er=asc&start=20

Skąd informacja, że były takie kopuły? Na jakiej podstawie wpisano ją do katalogu pancerzy? Pytałem na sąsiednim forum, nikt nic nie odpisał...

Franz Aufmann - Sob 19 Gru, 2009 23:50

Przekrój przez schron pozorny i kadr z kopułą przewoźną. Szkoda tylko, że skany nie są najlepszej jakości. Rysunek wykonano prawdopodobnie na podstawie pomiarów nie zachowanego już schronu z Nowogrodu. Na zdjęciu widok resztek kopuły z zachowanego schronu.

Auf...

Hubertus1656 - Nie 20 Gru, 2009 00:22

czy to pozostałosc po tej kopule?
fotki Adama Musiejki z 2003 roku

wojtek1 - Nie 20 Gru, 2009 23:16

Hubertusie zamieszczone przez Ciebie fotki pokazują kopułę huty Zygmunt

[ Dodano: Nie Gru 20, 2009 10:16 pm ]
Ale są urocze

Franz Aufmann - Pon 21 Gru, 2009 01:55

a dokładnie model 38 HZ wg przyjętej zasady kolejności sygnatur pancerzy.

Auf...

Matt - Pon 21 Gru, 2009 12:21

Kopuła z rysunku z opracowania Pangsena została zamocowana bezpośrednio do cokołu z wejściem bocznym. Natomiast w schronie pozorno – bojowym, ze względu na wysokość szybu został zastosowany dodatkowy pierścień pośredni (dystansowy). Na zdjęciu Aufa zaznaczyłem nr 1 - pozostałości po kopule, nr 2 – pierścień dystansowy i nr 3 – cokół z bocznym wejściem. W zachowanym schronie, wejście do kopuły było zlokalizowane w osi kopuły.

Matt
Pozdro

wojtek1 - Pon 21 Gru, 2009 20:56

Dodam fotkę obrazującą wejście do kopuły (boczne)
Franz Aufmann - Pon 22 Mar, 2010 00:59

Witam,
W wyniku małej awarii, omsknęło nam się kilka postów w tym temacie. Swój post, postaram się odtworzyć.

Z przyjemnością przeczytałem artykuł Szymona Kucharskiego "Zarys historii polskiej fortyfikacji 1929-1935". Każdy może znaleźć w nim coś dla siebie ciekawego. Mnie ucieszyło archiwalne zdjęcie kopuły przewoźnej, zrobione na poligonie w Rembertowie. Z przyjemnością wklejam je w tym temacie.

Auf...

Matt - Pon 22 Mar, 2010 08:57

Powtórzę trzy zdjęcia kopuły przewoźnej z Nowogrodu. Ma bardzo podobny zarys do kopuły Huty Zygmunt model 38. Obie kopuły sa z daleka nie rozpoznawalne.

Matt
Pzdro

beermaster - Pon 22 Mar, 2010 10:27

A ja zadam ponownie moje pytania.

Czy są to dwie rózne kopuły ?
Czy ta z Nowogrodu jest modyfikacją tej ze zdjęcia zamieszczonego przez Aufa?

wojtek1 - Pon 22 Mar, 2010 23:14

Jeżeli będziemy rozpatrywać dwie części dolne to może być duże prawdopodobieństwo że tak. Jest jeszcze kwestia wymiarów obu kopuł

Natomiast górna część samej kopuły wykazuje pewne podobieństwo z istniejącym orginałem .Jest to sposób łączenia kopuły z podstawą.
Niewiadoma jest liczba otworów obserwacyjno - bojowych.Napewno są dwa
Widać również różnice w kształcie samych otworów.Szkoda że nie ma fotki pokazującej ten szczegół.

Kształt jaki występuje na fotce Szymona przypomina mi pewne rozwiązanie.Fotki to pokazują

Matt - Czw 25 Mar, 2010 12:35

wojtek1 napisał/a:
Natomiast górna część samej kopuły wykazuje pewne podobieństwo z istniejącym orginałem .Jest to sposób łączenia kopuły z podstawą.

Technologia wykonania kopuł jest inna. Czeska jest nitowana a nasza spawana. Ta przewoźna w Nowogrodzie miała 3 otwory.

Matt

Owicz - Czw 25 Mar, 2010 17:41

Podobny kształt otworu strzelniczego może (acz oczywiście nie musi) wskazywać na podobne mocowanie broni.
wojtek1 - Czw 25 Mar, 2010 20:30

Właśnie o podobieństwo strzelnic mi chodzi. Jeśli dobrze pamiętam to drezynka jest chyba z 1932r. i nie wykluczone że projektant mógł wzorować się na czeskim rozwiązaniu .
Franz Aufmann - Czw 25 Mar, 2010 21:50

wojtek1 napisał/a:
nie wykluczone że projektant mógł wzorować się na czeskim rozwiązaniu .

Czy na pierwszym zdjęciu nie znaczka "TATRA"?

Auf...

Matt - Pią 26 Mar, 2010 08:55

Jest napis Tatra, ale bez słowa Strong w nazwie.

Matt
Pozdro