Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Pancerz i uzbrojenie obiektów - Obieg powietrza w kopule bojowej.

wojtek1 - Wto 20 Paź, 2009 20:34
Temat postu: Obieg powietrza w kopule bojowej.
W CAW istnieje rysunek kopuły z lawetą nowego wzoru ( nazwałbym ją wz.39 ) z oznaczonymi rurami .Według tego opisu prostokątny otwór tłoczy czyste powietrze zaś okrągły jest odprowadzającym zużyte.

Może zamiast rury głosowej w kopule zastosowano zwykły telefon -oszczędność miejsca - mniejsze otwory montażowe :roll:

Znalazłem fotkę obrazującą połączenie kopuły z układem wentylacji.

Auf sprawdza naszą wiedzę

Wątek wyodrębniony z tematu Fortyfikacje polskie » Uwagi do obiektu nazywanego roboczo "Rydz Śmigły" http://4historie.pl/forum...er=asc&start=50 Za utrudnienia bardzo przepraszam.
Franz Aufmann 29.10.2009 18:50

wojtek1 - Nie 25 Paź, 2009 00:04

Owicz prostym rozwiązaniem problemu otworów powietrza w kopule jest konsultacja ze specjalistą od wentylacji... :???: Żeby wywołać ruch powietrza musi chyba wystąpić pewna różnica ciśńień.Postawiłbym pytania:
1.Czy ma to spowodować większy napływ świeżego powietrza czy większy odpływ.
2. Czy kopuła ma być gazoszczelna
Jeżeli prostokątny otwór w podłodze będzie napływem powietrza to zwiększony dopływ powoduje powstanie ciśnienia w kopule .Mniejszy okrągły nie spowoduje że powietrze zbyt szybko ucieknie z kopuły .Taka sytuacja nie potrzebuje dodatkowych zaworów regulujących w samej kopule.Uciekające powietrze z kopuły musi mieć rownież siłę aby unieść klapy zaworów przeciwpodmuchowych.
Odwrotne przeznaczenie otworów wymaga chyba zastosowanie dodatkowych zaworów ograniczających przepływ.

Odnośnie rysunku z CAW to jeśli mnie pamięć nie myli (mineło już z 10 lat ) pochodzi on z projektu instrukcji ale dotyczy nowego typu lawety - takiej jak w Jastarni

Franz Aufmann - Nie 25 Paź, 2009 16:52

Witam,
Zamiast sprawdzać wzajemnie swoją wiedzę z tak rozległej dyscypliny jak polska fortyfikacja stała, zdobywajmy ją i zobaczmy co napisali koledzy z Oberkommando des Heeres w materiale opracowywanym w latach 1939 -1941. Zamieścili schemat schronu, przedstawiający obiekt z Jastarni, znany nam jako Sęp. Warto to jeszcze raz poczytać i po oglądać. Strona 189, rysunek 205. Kopuła model 38 produkcji Z.O. z 1939 roku z metalowym podestem.

Rysunek podestu, wykonany przez Wojtka jest poprawny pod względem wymiarowym. Należy tylko dodać, że prostokątny otwór w podeście, w zapamiętanych przypadkach i znajdował się między skrajnymi strzelnicami skierowanymi w kierunku przedpola.

Auf... pozdrawia

Wojtek, z jakiego obiektu pochodzi fotka z podestem i z rurą ?

wojtek1 - Pon 26 Paź, 2009 00:02

Fotka pochodzi ze schronu Saragossa.Teraz chyba wystarczy zidentyfikować w jaką rurę wentylacji wchodzi to połączenie z kopułą i będzie wszystko jasne.
Auf masz na myśli Denksa?

Tamil - Pon 26 Paź, 2009 19:58

wojtek1 napisał/a:
jeśli mnie pamięć nie myli (mineło już z 10 lat ) pochodzi on z projektu instrukcji

Wojtku, 10 lat to długi okres czasu. Sprawdź w notatkach, czy na pewno opis obiegu powietrza dotyczył kopuły bojowej gazoszczelnej? Łatwo o pomyłkę lub przeoczenie.

Franz Aufmann napisał/a:
zobaczmy co napisali koledzy z Oberkommando des Heeres w materiale opracowywanym w latach 1939 -1941. Zamieścili schemat schronu, przedstawiający obiekt z Jastarni, znany nam jako Sęp.

Pan Miniewicz napisał kilka artykułów o schronach Jastarni. Były też załączone przekroje schronów.

Tamil

Franz Aufmann - Wto 27 Paź, 2009 01:34

Witam,
Widok pomostu (z góry) z zachowanymi proporcjami. Wymiary podane w cm :grin:

Auf...

Matt - Wto 27 Paź, 2009 14:18

Tamil napisał/a:
Pan Miniewicz napisał kilka artykułów o schronach Jastarni. Były też załączone przekroje schronów.

Przekroje schronów są dostępne. Czy zawierają położenie rur wentylacyjnych? Jeśli tak, to chyba nie ma problemu :mrgreen:

Matt
Pozdro

Matt - Wto 27 Paź, 2009 14:19

Auf... fajne rysuneczki :grin:
Franz Aufmann - Wto 27 Paź, 2009 18:24

Witam,
Podczas wypadów na „bunkry” często wykonywałem notatki i szkice interesujących mnie rozwiązań. Do niektórych często wracam, a inne po prostu leżą. Są nie w pełni wartościowe, gdyż np. rysunek nie zawiera odpowiedniego komentarza, a po kilku latach trudno jest go odtworzyć lub przypomnieć sobie związane z nim oczekiwania. Zawsze zostają wątpliwości. Teraz, przy możliwości cyfrowego zapisu obrazu, dokumentowanie naszych wypraw jest znacznie łatwiejsze.

Matt napisał/a:

Przekroje schronów są dostępne. Czy zawierają położenie rur wentylacyjnych? Jeśli tak, to chyba nie ma problemu

Sprawdzamy, czy tak jest.

Do postu załączę:
- schemat schronu z Jastarni wykonany przez pana Miniewicza,
- zdjęcie, które lepiej lub gorzej przedstawia „wycinek” zaznaczony na schemacie.

Zdjęcie wykonał mój serdeczny kolega Hege w 2006 roku. Zdjęcie zostało zrobione przez skrajną strzelnicę w kopule od strony przedpola (strzelnica kopuły mod. 38 Z.O, pozbawiona była wkładki).

Nie zamieszczam odpowiedzi na postawione przez Matta pytanie. Pozostawiam to kolegom i zapraszam do dyskusji. Dojście do rozwiązania jest może trudniejsze, ale dzięki temu dłużej będziemy pamiętać to konkretne rozwiązanie. Czy jest ono powtarzalne?

Auf... pozdrawia

wojtek1 - Wto 27 Paź, 2009 20:37

Tamil napisał/a:

Wojtku, 10 lat to długi okres czasu. Sprawdź w notatkach, czy na pewno opis obiegu powietrza dotyczył kopuły bojowej? Łatwo o pomyłkę lub przeoczenie.

Tamilu poszukam tego rysunku

wojtek1 - Wto 27 Paź, 2009 20:46

Auf z zamieszczonych przez Ciebie materiałów wynika że nadmuch świeżego powietrza jest przez okągły otwór
Franz Aufmann - Wto 27 Paź, 2009 22:16

Wojtek, mam jednak problem z rurą. Ona mi się nie podoba. Jej montaż jest zbyt skomplikowany. Na zdjęciu lekkie zbliżenie. (Powiększenie zdjęcia wykonanego przez kolegę Hege).

Auf... pozdrawia

Matt - Sro 28 Paź, 2009 13:26

Franz Aufmann napisał/a:
Wojtek, mam jednak problem z rurą. Ona mi się nie podoba.

Jest to ciekawe, gdyż:

1. Rysunek Miniewicza czyni wrażenie dokładnego. Podaje średnicę rury równą 15 cm. Jest to zgodne z informacją Wojtka i Aufa.

2. Rysunek Miniewicza sugeruje zakończenie rury przy ścianie szyby a na zdjęciu koniec rury znajduje się po drugiej stronie szybu i przechodzi przez otwór w podłodze kopuły.

Czy Miniewicz nie zaważył rury, czy też jej tam nie było?

Matt

pozdro

wojtek1 - Sro 28 Paź, 2009 23:14

Matt na planie p.Miniewicza zaznaczony jest tylko przebieg rur łączących poszczególne pomieszczenia i brak jest dokładnych wskazań jak one były wyprowadzone .
Z mojego pierwszego zdjęcia wynika że rura świerzego powietrza (?)wychodząc ze ściany zakończona jest kołnierzem bardzo blisko ściany.Na fotce Aufa ten sam kołnierz jest oddalony dosyć sporo od ściany.

Auf może ta rurka była przerabiana już po 1945r . Rdza na spawach może to potwierdzać . Jeżeli kolanko jest orginalne to spawy na nim są bez rdzy - inna technologia spawania.

wojtek1 - Sro 28 Paź, 2009 23:24

Dodam jeszcze ujęcie podestu od góry
Franz Aufmann - Czw 29 Paź, 2009 19:18

Franz Aufmann napisał/a:
mam jednak problem z rurą. Ona mi się nie podoba. Jej montaż jest zbyt skomplikowany.

Witam,
Miałem wątpliwości, gdyż rurę widziałem kilka ... naście lat temu. Skonsultowałem się dzisiaj z kolegą, który fortyfikacjami interesuje się znacznie dłużnej ode mnie i z większym sukcesem. On też jest zdania, że rura przechodząca przez podest w kopule schronu Saragossa prowadzi do maszynowni. W części giętej pod podestem jest już "przeżarta" przez korozję na wylot.

Auf... pozdrawia

wojtek1 - Czw 29 Paź, 2009 21:36

Jeżeli rura idzie do maszynowni to chyba dobrze?
Matt - Pią 30 Paź, 2009 12:56

Wreszcie na forum pojawił się nowy element układu wentylacji. Jest to rozdzielacz. Do rozdzielacza tłoczone jest powietrze przez wentylator. Z rozdzielacza odchodzą rury rozprowadzające powietrze po pomieszczeniach schronu. Rozdzielacz pełnił jeszcze jedną ważną rolę. W przypadku mechanicznego układu wentylacji umieszczano w nim wymiennik ciepła do schładzania wody, z układu chłodzenia silnika diesla.

Matt
Pozdro

Matt - Pią 30 Paź, 2009 13:00

Wojtek, jakie jeszcze masz zdjęcia ze schronu Saragossa?
Możesz je zaprezentować na forum?

Matt
Pozdro

Tamil - Sro 04 Lis, 2009 11:04

Kopuły gazoszczelne występowały również z betonowymi podestami. Jest parę kopuł model 38 Z.O. na OWŚ. Czy jest szansa, że położenie i a raczej przeznaczenie rur wentylacji w takim podeście jest bardziej czytelne?

Kto może wstawić zdjęcia podestów z rurami?

Tamil

Matt - Czw 05 Lis, 2009 13:22

Tamil napisał/a:
Kto może wstawić zdjęcia podestów z rurami?

Matthias.ski miał sporo bardzo dobrych zdjęć z kopuł i szybów. Może i tym razem nas poratuje?

Matt

[ Dodano: Pią Sty 15, 2010 4:51 pm ]
Rysunek kopuły gazoszczelnej z rurą doprowadzającą powietrze :)

Matt
pozdro