Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Półkopuła bojowa mod. 33 -pancerz o podstawie trapezu.
Autor Wiadomość
Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 21 Cze, 2011 12:20   

Zastosowanie kopuł na fortach w Modlinie jest prawdopodobnie „nieplanowanym” wykorzystaniem kopuł. Z podanych przykładów ewidentnie wynika, że hauba miała przestrzeliwać sektory ogniem bocznym lub skośnym.

Istotny jest zapis w instrukcji fort, który wstawił Auf. CKM miał ostrzeliwać prawą część przedpola. Czy taki zapis można interpretować jako sektor ognia skośnego lub bocznego?

Matt
Pozdro

Auf, pozostało jeszcz moje pytanko bez odpowiedzi? Gdybyś mógł ……

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Cze, 2011 22:07   

Matt napisał/a:
Auf, pozostało jeszcze moje pytanko bez odpowiedzi? Gdybyś mógł ……

Pierwsze kopuły pancerne wyprodukowała Spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowickich. Do 1936 r. było to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce, które posiadało odpowiednie zaplecze techniczne i opanowało problemy technologiczne związane z produkcją staliwnych korpusów kopuł pancernych. Pierwsze prace nad pancerzami rozpoczęto w Zakładach Ostrowieckich już w 1931 roku. Zamówienie dotyczyło wykonania przedpancerza wieży dla modernizowanego przez Komisję Fortyfikacyjną nr 3 w latach 1930-32 schronu bojowego na terenie Fortu II w Osowcu. Zamówienie wykonano i odebrane komisyjnie zgodnie z podpisaną umową w dniu 29.08.1931, ale nie zaniechano dalszych prac rozwojowych. W 1936 r. Spółka Akcyjna Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich zgłosiła wniosek do Urzędu Patentowego i uzyskała patent Nr 27000 „Artyleryjska obrotowa wieża pancerna”. Zastrzeżenia patentowe dotyczyły mechanizmu podnoszenia i obrotu wieży artyleryjskiej. Mechanizm umożliwiał podniesienie wieży w celu oczyszczenia od wewnątrz miejsca jej osadzenia przez wypchnięcie zanieczyszczeń na zewnątrz.

W latach 33-34 wykonano partię prototypową kopuły trapezoidalnej (Instrukcja Fort. 22-1934) - pancerz kombinowany składający się z odlewu staliwnego i płyt stalowych łączonych mechanicznie oraz monolityczny pancerz staliwny z trzema lub czterema strzelnicami wg tymczasowej Instrukcji Fort. 23-34. Tyle historii w tym odcinku.

Matt, kopuła o którą pytasz została wyprodukowana w 1929 roku i przyjęta na uzbrojenie jako Cloche J.M. modèle 1930. Wyprodukowywana była w kilku odmianach. Grubość pancerza dla "małej" 200 mm i "dużej" kopuły 300 mm.

Tyle informacji na dzisiaj bez komentarza o ......

Auf... pozdrawia

FS 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011 17:33   Pancerze w Forcie XVI Twierdzy Modlin.

Cytat:
Zamówienie dotyczyło wykonania przedpancerza wieży dla modernizowanego przez Komisję Fortyfikacyjną nr 3 w latach 1930-32 schronu bojowego na terenie Fortu II w Osowcu.

Wspomnieć należy, że nie była to taka "zwykła" wieża :) Czy zachował się jakikolwiek ślad dokumentacji technicznej pancerza ZO 1931 1?

FS

Była to austriacka wysuwana wieża Senkpanzer, uzbrojona pierwotnie w 8 cm armatę przeciwszturmową - wtórnie przezbrojona w ckm wz. 30.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 25 Cze, 2011 16:10   

Kolejne już posty dotyczące Senkpanzer przesunąłem do nowo utworzonego tematu : Pancerze w Forcie XVI Twierdzy Modlin. (link: http://4historie.pl/forum/viewtopic.php?t=1932 ).

Wprawdzie Krakał zaznaczył, że nie będzie już dyskutował na temat Senkpanzer, ale może kolegów zainteresują jeszcze inne pancerze składowane (nie osadzone) na terenie fortu XVI i XVIa modlińskiej twierdzy, a w tym haubę czyli kopułę trapezoidalną. Jest to ostania z 5 sztuk, jakie zostały wykonane przez Zakłady Ostrowieckie. W Denkschrift über die polnische Landesbefestigung zamieszczono dwa zdjęcia nie osadzonej kopuły trapezoidalnej. Oba zdjęcia prezentuję poniżej. Nas powinno zainteresować drugie zdjęcie, prezentujące haubę od tyłu. Proszę zwrócić uwagę na prawy górny róg zdjęcia. Dalszy ciąg w temacie http://4historie.pl/forum...t=1932&start=10

Denkschrift Zdjęcie 165 str. 159

Denkschrift Zdjęcie 166 str. 159

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 25 Cze, 2011 19:39   

Czy brak nitów w okolicy stropu może sugerować że pancerz był mocowny do schronu za pomocą profili stalowych czy dodatkowego wzmocnienie pancernego

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Cze, 2011 23:07   

Przepraszam Wojtku, że moja odpowiedz następuje tak późno. Musiałem wyszukać i przejrzeć troszeczkę materiałów. Zazwyczaj w Instrukcjach Fort, dotyczących rozwiązań schronów bojowych z lat 1934 -1936, pojawia się rysunek zbrojenia stropodachu w przekroju poprzecznym na głębokości 30 cm. Wszystkie inne elementy stalowe niewidoczne w przekroju zaznaczane są linią przerywaną. W przypadku kopuły wg Instrukcji Fort. 22/1934 takich elementów nie udało mi się znaleźć. Zbrojenie kończy się w standardowej odległości od pancerza. Może to świadczyć, że do tylnej ściany kopuły nie mocowano profili stalowych lub moja znajomość tematu jest niewystarczająca. Miałem okazję zobaczyć wszystkie z trzech osadzonych kopuł. Tylna ściana kopuły idealnie pokrywa się z zarysem staliwnego korpusu. Brak pęknięć lub wykruszeń betonu nie umożliwiał sprawdzenia mocowania kotw do tylnej ściany kopuły.

Auf...

Cieszę się znowu jesteś na forum.

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 28 Cze, 2011 21:16   

Ja również .Trochę techniki i się pogubiłem.

[ Dodano: Wto Cze 28, 2011 9:20 pm ]
Jeżeli strop schronu i kopuły są na jednym poziomie to raczej mało prawdopodobne aby znajdowały się tam jakieś elelmenty mocujące - wystawały by troszeczkę .

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 01 Sie, 2011 08:14   

Kopuła miała u podstawy kołnierz z otworami pod kotwy. Kotwy są widoczne na archiwalnych rysunkach.

Matt
pozdro

Odpowiedz do tematu