Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:49
Kopuła obserwacyjna model 34 Z.O.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 15:31   

Simon napisał/a:
jest to jedyna na Śląsku kopuła ZO sygnowana znacznikiem

Problem ten omawiany był podczas wyprawy, której celem było "zdobycie" tradytora na Dąbrówce. Jak widać, wspólne wyprawy są ciekawe. Można wymienić swoje doświadczenia. Zdobywając samotnie poszczególne schrony czasami "coś" umyka naszej uwadze.
Matt, szkoda, że nie brałeś udziału w naszej wyprawie.

Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 08:50   

Simon napisał/a:
Dla uściślenia: jest to jedyna na Śląsku kopuła ZO sygnowana znacznikiem. Wszyskie pozostałe są duże i odlewane wraz z dzwonem.

To bardzo dobra informacja. W zasadzie sygnatura Z.O. zawsze była jednolita. Zdarzały się odstępstwa typu lustrzane odbicie litery N, czy trzycyfrowa liczba po literce N, ale nie przypominam sobie innych większych zmian?

Wander 
bunkrołaz

Wysłany: Sob 08 Paź, 2011 00:11   

Pojawiło się nowe zdjęcie kopuły, ale w innym temacie.

Czy ta kopuła jest inna?

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 11:48   

Trzy takie kopuły widziałem na Bobrownikach. Czy obserwator w tej kopule miał coś do siedzenia?

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 12:30   

Wander napisał/a:
Czy ta kopuła jest inna?

Nie wydaj mi się, jedyni inaczej jest osadzona - wyżej.

Matt napisał/a:
Trzy takie kopuły widziałem na Bobrownikach. Czy obserwator w dej kopule miał coś do siedzenia?

Nie zachowały się żadne elementy wskazujące na istnienie siedziska, tylko rury do łączności głosowej. Poza tym jest w niej strasznie mało miejsca. W Bobrownikach, w schroni obserwacyjnym dopiero w podszybiu był pulpit, krzesełko i telefon; w schronach artyleryjskich podszybie przechodziło w izby dowodzenia gdzie poprowadzone były rury głosowe. Tak więc obserwator stał w kopule i podawał informacje kolejnej osobie, która mogła już siedzieć, robić notatki i przesyłać dalej.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 14:40   

Simon napisał/a:
Tak więc obserwator stał w kopule

Czy kopuła w schronach artyleryjskich była oddzielona podestem od podszybia. Jak to było rozwiązane?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 18:07   

Witam,
Zdjęcie,wykonane w tradytorze p.o. Dąbrówka Wielka, prezentowałem już wcześniej. Byłem tak przejęty a zarazem zadowolony z dotarcia do kopuły bez kąpieli w zalanej dolnej kondygnacji, że nie wykonałem pomiarów pomiędzy podstawą kopuły, a metalową "ramą" w podszybiu.

Kto zna przeznaczenie wspomnianej "ramy"?

Auf...

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 18:38   

W którymś wątku, chyba przy okazji kopuły obserwacyjnej mod.36, najbardziej prawdopodobne wydało się, że miały tam być deski stanowiące podest. Zwłaszcza, że ten fragment podszybia jest nieco szerszy od głównej studzienki i samej kopuły powyżej. Śmiało można więc pomieścić tam jakąś formę "składanego" zamknięcia/podestu.

pozdrawiam

tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 22:09   

Tak więc wstawiam więcej zdjęć kopuły obserwacyjnej oraz jej rysunek (raczej poglądowy, gdyż część którą zakrywa beton oraz profil czaszy narysowałem na czuja tak więc proszę o wyrozumiałość) Faktycznie kopuła ta ma cechy kopuł obserwacyjnych wz.34. Na przykład grubość pancerza, średnica zewnętrzna. Wysokość natomiast jest porównywalna do kopuł wz. 34 późniejszej produkcji czyli około 1400 mm. Podobny jest także profil otworów obserwacyjnych i sposób ich zamykania. Co do różnic to faktycznie układ otworów obserwacyjnych jest pierwszą która rzuca się w oczy. Oprócz czterech otworów skierowanych do przodu co ~ 62 stopni jest dodatkowy skierowany do tyłu. Następną różnicą jest sposób mocowanie siedzenia obserwatora (siedzenia były np. na bobrownikach, na stronie 1, post 5 widać mocowanie) w porównaniu do zydelka z innych kopuł tego typu tutaj prawdopodobnie kwestia siedzenia obserwatora była rozwiązana bardziej ergonomicznie.

Wander 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 14 Paź, 2011 23:16   

tomek napisał/a:
Wysokość natomiast jest porównywalna do kopuł wz. 34 późniejszej produkcji czyli około 1400 mm.

1. Do tej pory byłem przeświadczony, że prototyp kopuły wykonano w 1934 roku. Pozostałe kopuły wykonano tylko w 1936 roku.

tomek napisał/a:
Następną różnicą jest sposób mocowanie siedzenia obserwatora (siedzenia były np. na bobrownikach, na stronie 1, post 5 widać mocowanie) w porównaniu do zydelka z innych kopuł tego typu tutaj prawdopodobnie kwestia siedzenia obserwatora była rozwiązana bardziej ergonomicznie

2. Dalej nie rozumiem na czym polegała różnica w mocowaniu siedziska.

3. Do czego miała służyć rurka ze zdjęcia 11.

Odpowiedz do tematu