Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Kopuła obserwacyjna model 36 Z.O.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Lip, 2007 23:04   

jacek_stefanski napisał/a:
... no i wszyscy "objechali" "młodych i ambitnych" (choć troszkę nieroztropnych) za
ich działania, a tymczasem "wykopaliska" w ich wykonaniu na coś się przydały
o to mi chodziło właśnie - by ktoś z okolicy wykonał parę fotek tego schronu
"dla potomności" i w celach badawczych korzystając z zaistniałej sytuacji ...

Cześć Jacku,
Również nabieram przekonania, że to co zrobili młodzi ludzie, nie możemy rozważać w kategoriach kataklizmu. Nikt nie pochwalił ich, za oczyszczenie części schronu.

Jacek napisał/a:
Na rysunku z Denkschrift, Niemcy pokazali otwory obserwacyjne o różnej wielkości. Jeden, z większych, zwymiarowali jako 100 x 100 w milimetrach. Drugi znacznie mniejszy, został pokazany, ale bez podania wymiarów.
Oglądana kopuła obserwacyjna z sześcioma otworami ze schronu nr 71 (Samodzielna Grupa Bojowa „Kłodnica” – schron Cuska), miała wszystkie otwory obserwacyjne tej samej wielkości, czyli 100 (wysokość) x 80 (szerokość).

Jacku, Twoje uwagi są słuszne. Wymiary otworów obserwacyjnych w kopule z 4 i 6 otworami są inne, co możemy stwierdzić na podstawie posiadanej dokumentacji. Moje zainteresowanie budzi fakt, że niektóre otwory obserwacyjne kopuły z Carskiego Daru posiadają dzielone zamknięcie.

Czy Koledzy mają na ten temat swoje przemyślenia.

Auf… pozdrawia

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Lip, 2007 08:46   

Na wiele pytań dotyczących kopuły z Modlina, łatwiej znaleźć odpowiedź, gdyby można było tą kopułę zobaczyć. Wiemy tylko, że jest bardzo dobrze strzeżona.

Mnie interesuje raczej standardowe wyposażenie kopuły obserwacyjnej model 36. W kopule ze schronu 71 na Kłodnicy, spędziłem dłuższy czas, ale nie znalazłem otworów do mocowania wyposażenia. Istnieją tylko po 3 otwory w 2 rzędach przy otworach obserwacyjnych do mocowania prowadnic zamknięcia.

Czy ktoś posiada informacje dotyczące wyposażenia kopuły obserwacyjnej model 36?
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Lip, 2007 21:26   

Jacek napisał/a:
W kopule ze schronu 71 na Kłodnicy, spędziłem dłuższy czas, ale nie znalazłem otworów do mocowania wyposażenia. Istnieją tylko po 3 otwory w 2 rzędach przy otworach obserwacyjnych do mocowania prowadnic zamknięcia.

Czy ktoś posiada informacje dotyczące wyposażenia kopuły obserwacyjnej model 36?

I myślę, że to wszystko. Znane są krytyczne uwagi generała brygady Millera (Generał do Prac Artyleryjskich przy GISZ) dotyczące braku możliwości prowadzenia w kopułach (z 6 otworami) obserwacji przy pomocy przyrządów optycznych oraz pomiaru katów położenia celów. Kopuły nie były wyposażane w uchylne pulpity do zapisywania ewentualnych pomiarów.

Jakie wyposażenie zawierały dzwony obserwacyjne innych krajów, omówię na przykładzie małego dzwonu obserwacyjnego typu 90P9 produkcji firmy Otto Gruson & Co z Magdeburga (Niemcy).
- Widok (1) – mały dzwon obserwacyjny z 5 przeziernikami.
- Widok (2) – podest
- Widok (3) – widok wnętrza. Po prawej stronie widoczne uchylne pulpity po jednym dla każdego przeziernika. Po lewej widoczny uchylny uchwyt (z regulacją w pionie) z podziałką do mocowania lunety do określania położenia celów.
- Widok (4) – powyżej stolików znajduje się krąg kontomierzowy ustawiony zgodnie z siatką topograficzną.
- Widok (5) – kieszeń na mapy lub notatki.
- Widok (6) – zbliżenie kręgu kontomierzowego. Widać podziałkę górną, jednolitą dla kopuły i poniżej podziałki dla każdej strzelnicy. Poniżej widoczne miejsce do montowania uchylnego uchwytu do lunety.
- Widok (7) – Pulpit uchylny z dociskiem
- Widok (8) - Pulpit uchylny
- Widok (9) – uchylny uchwyt do mocowania lunety.
Zdjęcia nie prezentują „przyrządu do siedzenia na uchylnym ramieniu”

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 18 Lip, 2007 21:32   

ciąg dalszy poprzedniego postu.
Dopisano 18.07.2007 godzina 21:48. Do zamykania przezierników stosowano zasuwy. W Kleinstglocke 90P9 było 5przezierników i 6 zasuw.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 19 Lip, 2007 10:32   

Mały komentarz do wypowiedzi Aufa…
Kopuła obserwacyjna model 36 (6 otworów obserwacyjnych) miała po jednym zamknięciu na otwór obserwacyjny. Niemcy w 90P9 (we wcześniejszych dzwonach obserwacyjnych 9P7 i 23P8 jest ta sama ilość zasuw i przezierników) wprowadzili możliwość przesłaniania przeziernika dwoma zasuwami w celu dowolnego ustawienia szczeliny do obserwacji. Dlatego przy 5 przeziernikach było aż 6 zasuw.
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lip, 2007 17:23   

Witam,
Czy jest możliwe, aby obserwator w kopule obserwacyjnej posługiwał się czymś w rodzaju panoramy strzeleckiej do określania położenia celów w sektorze danego otworu obserwacyjnego?

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007 18:14   

Należy dodać, że 90P9 jest dzwonem obserwotora piechoty, co ma zresztą w pełnej nazwie. W Polsce kopuły obserwacyjne najczęściej stosowano w przypadku, gdy główne uzbrojenie schronu stanowiła armata polowa.

Matt

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007 18:25   

Aufmann, teraz dopiero zauważyłem, że na temat 90P9 Kleinstglocke für Infanteriebeobachtung trochę już napisałeś w fortyfikacjach niemieckich,

sorrrrrrrrrrka :oops:
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Lip, 2007 19:20   

Matt napisał/a:
W Polsce kopuły obserwacyjne najczęściej stosowano w przypadku, gdy główne uzbrojenie schronu stanowiła armata polowa.

Cześć Matt,
Zgadzam się, ale też są wyjatki. Na p.o. Bobrowniki jest mały obserwator. Czy koledzy mają może jego zdjęcia? Safnat bywa na Bobrownikach.

Nie ma co przepraszać. Powinienem podać pełną nazwę małego dzwony obserwatora piechoty 90P9, polską a w nawiasach niemiecką (90P9 Kleinstglocke für Infanteriebeobachtung). Dzięki za zwróconą uwagę.
Auf...

PS.
Jacku, czy klikniesz (+) koledze Mattowi. Uważam, ze należy się.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 09:46   

Aufmann napisał/a:
Zgadzam się, ale też są wyjatki. Na p.o. Bobrowniki jest mały obserwator. Czy koledzy mają może jego zdjęcia?

Tylko, że kopuła obserwacyjna jest model 34.
Dwa linki ze zdjęciami do strony www.fortyfikacja.pl

Odpowiedz do tematu