Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Kopuła bojowa model 38 Z.O.
Autor Wiadomość
Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Cze, 2007 08:31   

W kopule bojowej model 38 Z.O. podesty mogły być wykonane jak we wcześniejszych kopułach bojowych, czyli z żelbetu. Znane są również podesty z blachy stalowej. Takie rozwiązanie zastosowano w Jastarni. Poniżej prezentują zdjęcie podestu ze schronu Saragossa.

W jakich schronach zastosowano jeszcze podesty z blachy stalowej?

Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Cze, 2007 20:54   

Witam serdecznie.
Udało mi się znaleźć zdjęcia pierścieni ze sklepienia bojowych kopuł model 38 produkcji Z.O. (Zakłady Ostrowieckie) i W.I. (Wspólnota Interesów …). Zdjęcia prezentuję dzisiaj. Dlaczego są tak ważne, wyjaśnię w następnych postach, chyba, że ktoś mnie wyprzedzi. :mrgreen:

Pozdrawiam Auf…

kaponir 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pon 04 Cze, 2007 20:56   

Drogi Aufmannie, jeszcze schron przy forcie III w Osowcu, chwilowo jednak nie mam foty, jak znajdę na pewno wkleję :oops:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Cze, 2007 22:40   

kaponir napisał/a:
Drogi Aufmannie, jeszcze schron przy forcie III w Osowcu,

Cześć Kaponir,
Nie wiem dlaczego nigdy nie pamiętam o Osowcu. :oops: Muszę zadbać o swoje szare komórki. Może przy okazji letniego wyjazdu do Nowogrodu zaliczę ten ciekawy schron. Serdeczne dzięki za podpowiedź. :oops: Jeżeli będziesz miał foty kopuły, wklejaj wszystko co masz. :wink:

Pozdrawiam Auf…

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 09:39   

Witam,
Dzięki informacji Kaponira mamy nową lokalizację kopuły model 38 Z.O.
Małe podsumowanie. Kopuły bojowe model 38 Z.O. z możemy znaleść w :
Osowcu – 1 kopuła
Jastarnii – po jednej kopule na schronach: Sęp, Saragossa i Sabała.

Gdzie znajdują się następne?
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 17:52   

Witam,
Wracając do tematu kopuły bojowej model 38 Z.O. Dlaczego wkleiłem we wcześniejszym poście zdjęcia pierścieni rozprężnych pod sklepieniem kopuły, postaram się to krótko wytłumaczyć.
W Wymysłowi znajduje się ciężki schron bojowy z osadzoną kopułą model 38 produkcji Zakładów Ostrowieckich. Na tej kopule przeprowadzono dwie próby z ładunkami kumulacyjnymi. Większy ładunek, założony na kopule przepalił pancerz na wylot, uszkadzają prawdopodobnie również żelbetonowy podest. Wybuch ładunku kumulacyjnego odsłonił tajemnice konstrukcyjne kopuły.

Sklepienie kopuły było dwuwarstwowe. Pierwsza warstwa, to monolityczny pancerz – czyli kopuła. Druga warstwa, to tłoczona 25 mm blacha, umieszczona pod sklepieniem kopuły. Mocowana była przy pomocy pierścienia rozprężnego. Blacha ta, zabezpieczała załogę kopuły przed odłamkami pancerza, powstającymi podczas trafienia kopuły pociskiem.
Poniżej kilka zdjęć. Zdjęcia prezentują uszkodzony pancerz kopuły i rozerwaną antyodpryskową blachę pod sklepieniem kopuły. Otwór w sklepieniu kopuły, to krater wypalony przez ładunek kumulacyjny. Ostatnie zdjęcie prezentuje zakończenie pierścienia rozprężnego mocującego blachę antyodpryskową.

Pozdrawiam Auf…

Lokalizacja kopuły – Wymysłów.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 17:55   

I jeszcze dwa obiecane zdjęcia, chyba najważniejsze :grin:

kaponir 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 18:20   

Jacek napisał/a:
Gdzie znajdują się następne?

Na bank jeszcze Lepak w Nowogrodzie, najprawdopodobniej wszystkie schrony w Goniądzu co do Wizny to jest to jedna wielka niewiadoma :cry:

kaponir 

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 18:29   

No i fotki z Osowca...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 05 Cze, 2007 18:40   

Cześć Kaponir,
Dobre foty. Kopuła z Osowca jest z Zakładów Ostrowieckich z 38 roku.
Natomiast do Nowogrodu mam trochę wątpliwości. Wszystkie bojowe, a mówię o trzech kopułach to model 37. Wprawdzie podest jest stalowy, ale układ strzelnic jest 3 + 1, i bez otworów obserwacyjnych. Nie pamiętam tylko układu strzelnic (bo nie mam dobrego zdjęcia) ze schronu przy moście, ale kopuła jest na 100% z 1937 roku (model 37).

Auf...

"Dobre" zdjęcie, to takie które pokazuje "układ otworów" w kopule. Nawet na zdjęciu tego nie widać z zewnątrz, że tak ciężko została doświadczona przez ładunek kumulacyjny.

Odpowiedz do tematu