Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Kopuła bojowa model 38 Z.O.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 19:48   

Matt napisał/a:
Nie jestem tego pewny, ale zamknięcie powinno mieć stalową płytkę, mniejszą od wymiarów otworu obserwacyjnego. Płytka ta przyciskała uszczelkę filcową do zamknięcia, które pokazałeś na zdjęciu. Czy nie?

Zadałeś trudne pytanie, gdyż mało jest materiałów dotyczących szczegółów konstrukcyjnych kopuł bojowych. Swojego czasu dostałem od Hege zdjęcia kopuł w Jastarnii. Jedno z nich (kopuła z Sępa) dołączę do tego postu. Zamknięcie posiada cztery nity lub wkręty. Te nity mogły mocować płytkę dociskającą filcową uszczelkę.

Pozdrawiam Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 22:32   

Aufmann napisał/a:
Zamknięcie posiada cztery nity lub wkręty. Te nity mogły mocować płytkę dociskającą filcową uszczelkę.

Aufmann, czy możesz pokazać to zdjęcie w lepszej rozdzielczości? Wydaje mi się, że zamknięcie nie jest kompletne. Powinna pojawić się szczelina między płytką dociskającą uszczelkę a zarysem otworu obserwacyjnego.
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 00:49   

Matt napisał/a:
Aufmann, czy możesz pokazać to zdjęcie w lepszej rozdzielczości? Wydaje mi się, że zamknięcie nie jest kompletne.

Mam tylko jedno zdjęcie zamknietego otworu obserwacyjneg i tylko w tej rozdzielczości. Mam w planach wybranie się do Jastarnii, ale muszę poczekać na Hege. Razem mamy zwiedzać te schrony. Wymaga to jednak czasu.
Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 13:07   

Witam,
Trudno, trzeba poczekać. A może inni koledzy mogą pokazać kilka zdjęć z Jastarnii?
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 19:29   

I jeszcze jedno zdjęcie strzelnicy z wkładką gazoszczelną.

Zdjęcia wykonano w schronie-muzeum w Dobieszowicach- Wesołej. Schron pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” (link: http://www.profort.org.pl)

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 19:58   

Przy okazji kompleksowa fotka kopuły z zewnątrz

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 16 Sie, 2007 23:36   

Witam,
Byłem dzisiaj. Celem wizyty na Śląsku była kopuła bojowa mod. 38 produkcji Z.O. Udało mi sie pomierzyć trzy kopuły najbliżej położonych Warszawy. Po opracowaniu materiałów, wstawię je na forum.
Auf...

Pomiary zdodnie z procedurą. Pomiar nr 16,- określenie, czy dolna powierzchna otworu obserwacyjnego jest poziomo ustawiona..

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 17 Sie, 2007 10:27   

Aufmann napisał/a:
Udało mi sie pomierzyć trzy kopuły najbliżej położonych Warszawy.

Czy chodzi o pomiar strzelnic i grubości pancerz w celu określenia rozrzutu wymiarów.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Sie, 2007 11:34   

Matt napisał/a:
Czy chodzi o pomiar strzelnic i grubości pancerz w celu określenia rozrzutu wymiarów.

Tak, ale chciałbym również wykonać szkic kopuły.

Auf..

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Sie, 2007 23:16   

Witam,
Zupełnie na gorąco prezentuję rysunek kopuły bojowej model 38 produkcji Zakładów Ostrowieckich Rysunek zawiera kilka niedoróbek, ale chciałem jeszcze dzisiaj go zaprezentować. Szkice są bez otworów technologicznych w płaszczu antyodpryskowym. Ich położenie oraz wielkość mogę w każdej chwili uzupełnić. Bardziej istotne jest to, że umiem już wytłumaczyć ich istnienie. Rysunek nie zawiera również ograniczników pozycjonowania lawety względem strzelnicy.

Brakuje mi z oczywistych względów średnicy kołnierza, jego grubości oraz rozstawienia otworów pod kotwy i ich średnicy. Te informacje można tylko zdobyć w jednym miejscu, patrz fotografia Simona. Jeżeli któryś z kolegów ze Śląska może dokonać pomiarów szerokości, grubości kołnierza oraz rozstawienia otworów pod kotwy, to jestem zobowiązany.
Auf…

Rysunek pierwszy zwiera półwidok i półprzekrój. Rysunek drugi to przekrój przez strzelnice i otwory obserwacyjne. Wymiary uśredniono na podstawie pomiaru 2 kopuł. Srednice kopuł na wysokości strzelnic mierzyłem trzy razy dla każdego egzemplarza. Również zmierzyłem obwód kopuły. Średnica liczona z obwodu kopuły nie odpowiadała nigdy średnicy bezpośrednio mierzonej między strzelnicami rozstawionymi o 180 stopni. Kopuły posiadają błędy kształtu.

Odpowiedz do tematu