Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Kopuła model 38 HZ produkcji Huty Zygmunt.
Autor Wiadomość
Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 10:57   

Czyli kopuła z najniższym numerem 301 z 38 roku znalazła się w Modlinie. Mam dziwne przeczucie, że to pierwsza wyprodukowana kopuła, a o ilości wykonanych sztuk decydują dwa ostatnie miejsca w trzy cyfrowym numerze. Chyba nie jest możliwe wykonanie 331 kopuł w ciągu 1938 roku, a cyfrę tylko dlatego podałem, gdyż jest to najwyższa znana sygnatura z 1838 roku.

Czy to jest możliwe?

Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 22:50   

Jacek napisał/a:
Czyli kopuła z najniższym numerem 301 z 38 roku znalazła się w Modlinie.

Chyba muszę przyznać rację, jeżeli chodzi o numerację. Ale jest jeszcze wiele pytań. Dlaczego kopułę osadzono w fundamencie w fosie? Może poddano ją próbnemu ostrzałowi? Dlaczego i kiedy została wycięta?

Auf....

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Sie, 2007 17:26   

Po wizycie w terenie prezentuje kilka zdjęć wnetrza kopuły.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Sie, 2007 17:47   

Darula, super foty! Proszę więcej.

Chcę tylko przypomnieć wszystkim bunkrołazikom, że wyraźnie widoczne na drugim zdjęciu przyspawane kątowniki, to dobra robota zespołu Kaponira.
Auf..

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Sie, 2007 15:55   

Czy to jest ta kopuła, która została już całkowicie odcięta i przygotowana do wywiezienia na złom?
Jacek

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Sie, 2007 22:10   

Tak, to ta... dzieki szybkiej reakcji okolicznych miłosników fortyfikacji jest na swoim miejscu. Gratulacje!!! Mam nadzieje, że czujności nam nie zabraknie i ponowny montaż pancerzy nie będzie konieczny nigdzie w Polsce :!:

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 16:30   

Wydaje mi się, że w Nowogrodzie była jeszcze jedna kopuła Huty Zygmunt. Czy ja się nie mylę?
Czy ktoś wie coś na ten temat?
Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 21:56   

Aufmann napisał/a:
Darula, Czy może zrobiłeś fotkę sygnaturki z obciętej kopule Huty Zygmunt ze schronu pozorno- bojowego?

Darula napisał/a:
Auf tylko gdzie ona sie podziała??? Czy była umiejscowiona w obciętej części kopuły???

Zaczęło się od braku metryczki a skończyło się na ciekawym stwierdzeniu. Kopuła ze schronu pozornego, nie odpowiada modelowi kopuły ze średniego schronu bojowego.
Zdjęcia kopuły ze średniego schronu bojowego zaprezentował Darula w temacie „Kopuła model 38 HZ produkcji Huty Zygmunt.” , a zdjęcia kopuły ze schronu pozornego we wcześniejszych postach w temacie "Punkt Oporu "Nowogród" -Schron dowodzenia i inne" (tu link: http://rawelin.com/forum/...p?p=15839#15839 ).

Kopułę ze schronu pozoracyjnego z Nowogrodu oglądałem aż dwa razy tego samego dnia. Brakujące informacje uzupełnił następnego dnia Anarchista, za co szczególne podziękowania. Pokazane na zdjęciach elementy kopuł identyczne, co może tylko świadczyć o tym samym producencie (?). Prosze zwrócić uwagę na istnienie trzech otworów obserwacyjnych. Kopuła ze średniego schronu obserwacyjnego mat tylko 2 (link: http://rawelin.com/forum/files/38hz_2_114.jpg ).

Podsumowanie. Kopuły Huty Zygmunt miały dwa lub trzy otwory obserwacyjne lub strzelnice (?). cdn.
Auf…

Poniżej zdjęcie Daruli ze schronu pozoracyjnego.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 23:14   

Aufmann napisał/a:
Zaczęło się od braku metryczki a skończyło się na ciekawym stwierdzeniu. Kopuła ze schronu pozornego, nie odpowiada modelowi kopuły ze średniego schronu bojowego.

Dochodzi jeszcze sprawa wejścia bocznego ze schronu pozorno-bojowego! O tym nie wspomniałeś.
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 00:11   

Witam,
Poniżej szkic kopuły Huty Zygmunt (HZ) po lewej stronie ze schronu średniego (po lewej stronie osi) i szkic kopuły HZ ze schronu pozornego (po prawej stronie osi). Zaznaczyłem tylko jeden otwór obserwacyjny , gdyż stanowi on bazę do naszych pomiarów.

Po lewej stronie osi, mamy kopułę HZ „wysoką” ze schronu średniego, gdyż odległość od dolnego zarysu strzelnicy do podstawy wynosi 90 cm. Kopuła ma dwa otwory obserwacyjne.

Po prawej stronie osi, mamy kopułę HZ „niską” ze schronu pozornego, gdyż odległość od dolnego zarysu strzelnicy do podstawy wynosi 11 cm. Kopuła ta jest osadzona na cokole z wejściem bocznym. Na szkicu zaznaczono zarys wejścia bocznego. Kopuła połączona jest z cokołem przy pomocy śrub. Kopuła ma trzy otwory obserwacyjne.

Odpowiedz do tematu