Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Kopuła bojowa Z.O. mod.36 - cztery strzelnice.
Autor Wiadomość
Simon 
bunkrolog

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 21:09   Kopuła bojowa Z.O. mod.36 - cztery strzelnice.

Witam

Temat jest wynikiem wątpliwości jakie nasunęły mi się przy lekturze postów o ZO mod.35 i ZO mod.37. Wreszcie odebrałem samochód z warsztatu i myknąłem na Kamień. Tam ukazał mi się widok, który potwierdził (mam nadzieję) moje wątpliwości. Rzecz o kopule sygnowanej: ZO 1936 N965. Tak na oko nie jest to ani ZO mod.35, ani ZO mod.37. Owszem ma 4 strzelnice, ale w innym układzie niż pierwsza i nie posiada dodatkowych otworów obserwacyjnych. Otwory strzelnic są inne niż w ZO 37. Czyżby umknął nam jakiś typ kopuły? Muszę jeszcze sprawdzić Łagiewniki. Niestety nie jestem mistrzem pancerzy, może ktoś pomoże ??

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 21:36   

Cześć Simon,
Tematu kopuły osadzonej w stropie ciężkiego schronu broni maszynowej z 1936 roku przy ulicy Partyzantów w Kamieniu nie poruszałem, gdyż :
1. jest nietypowa
2. jest dla mnie niedostępna (zamurowane wejście) – jeszcze w niej nie byłem
3. nie znalazłem jej szkiców, opisu w dostępnej literaturze.

Przypomina wyglądem kopułę z Carskiego Daru. Trzeba ją wymierzyć, może będzie łatwiej?

Auf…

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 23:17   

Może się mylę, ale myślę, że w tej kopule nie ma niczego niezwykłego. Są przecież 4 strzelnicowe tak zwane półkopuły. W normalnym układzie te półkopuły tak montowano, że tylna ściana była dodatkowo przykryta betonem. Tutaj więc może być tylko po prostu inny sposób osadzenia tej kopuły. Tutaj po prostu z tyłu dodatkowo nie osłonili jej betonem. Kopuła więc może być typowa, ale osadzenie może być nietypowe.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 23:44   

safnat napisał/a:
Może się mylę, ale myślę, że w tej kopule nie ma niczego niezwykłego.

Safnat, podoba mi się Twoje podejście do kilku tematów, jakie zaistniały na tym forum. Może dlatego też sobotnie spotkanie na tradytorze może byś lekko burzliwe. :mrgreen:
Nie neguję Twojego zdania, ale też nie przytakuję. Temat potrzebuje odrobiny czasu, poszukiwań i pomiarów.

Pozdrawiam serdecznie Auf...

Pozwoliłem sobie na drobną zmianę tematu. Nie jest dobrze, jak uczestnicy forum będą "chwilową" nazwę kojarzyć z danym egzemplarzem pancerza.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 07:53   

Kopułę należy pomierzyć i wykonać dokumentację fotograficzną. Odszukać charakterystyczne cechy występujące w innych pancerzach, porównać i określić najbliższą „rodzinę”.

Bardzo możliwe, że to półkopuła niestandardowo osadzona. Przemawia za tym głębokie osadzenie, typowe dla półkopuł i kopuł model 35.

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 17:13   

Od razu na świeżo pierwsze uzupełnienie:

Istnieją takie 3 kopuły; jedna w Kamieniu, 2 w Łagiewnikach. Jeśli wierzyć Niemcom czwarta mogła znajdować się w rozebranym schronie w Kamieniu. Sygnatury wspomnianych pancerzy to:
ZO 1936 N965 - Kamień
ZO 1936 N967 - Łagiewniki
ZO 1936 N963 - Łagiewniki

Dostępne są tylko te w Łagiewnikach.

Poszedłem tropem sugestii Safnata bo wydawała się kusząca i wielce prawdopodobna. W grę wchodziły tylko półkopuły ZO mod.36A i mod.36B. Wcześniejsze modele są nawet na oko inne.

kopuła "mod.36" ma identyczne wymiary jak półkopuła mod.36B i też 4 strzelnice w tym samym układzie. Z zewnątrz poza sposobem montarzu nie do odróżnienia. Jednak w środku już tak różowo nie jest. Różnią się wkładką przeciwodpryskową przy strzelnicach, a co za tym idzie, inne były również zasuwy.

półkopuła ZO mod.36B

kopuła ZO "mod.36"

Natomiast to co odróżnia ją od półkopuły ZO mod.36A to, że ta ostatnia ma tylko 3 strzelnice

rysunki z wymiarami wkrótce :D

pozdrawiam

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 17:49   

Obiecane wymiary. Rysunek trochę kiepsko wyszedł ale ważne są dane :D

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 19:23   

Ile takich kopuł wyprodukowano?

Pierwsza z sygnatur pochodzi z półkopuły bojowej model 36 Z.O. A z obiektu 51. Ostatnia sygnatura została odnaleziona na Ukrainie (LM) i pochodzi z kopuły obserwacyjnej (6 otworów obserwacyjnych) model 36 Z.O. O środkowych wspomniał już Simon.
Nie wiem nic na temat kopuł z sygnaturami 964 i 966 z 1936 roku.

Ile było kopuł z 4 strzelnicami? Odpowiedź może być następująca: min 3 sztuki, max 5 sztuk w partii.

Z.O. 1936 N 962
Z.O. 1936 N 963
Z.O. 1936 N 965
Z.O. 1936 N 967
Z.O. 1936 N 968 43

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 19:30   

Jedna z nich to może być Kamień, rozebrany schron. Nie słyszałem o innym obiekcie z 36 roku rozebranym na Śląsku, który posiadałby kopułę. Czyli szukać trzeba na drugiej granicy :D

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Sie, 2007 19:44   

Mam jeszcze małe pytanie. Dlaczego jedna z kopuł ma zamurowane strzelnice? Niemcy, aby nie powodować zawilgocenia schronu przez brak wymiany powietrza, zakładali na strzelnice perforowaną blachę, mocowaną od wewnątrz kopuły.

Auf…

Odpowiedz do tematu