Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Pancerz wyjścia awaryjnego w polskich schronach
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Gru, 2006 02:46   Pancerz wyjścia awaryjnego w polskich schronach

Witam,
W każdej trudnej sytuacji należy umieć znaleźć wyjście awaryjne. Moje prezentuję poniżej. Posiada ktoś lepsze?
Auf…

Max 
bunkrolog

Wysłany: Nie 10 Gru, 2006 15:37   

Schron w Dobieszycach posiada kompletny pancerz wyjścia ewakuacyjnego. Czy ktoś posiada to poszukiwane zdjęcie? :mrgreen:
Max

jacekgliwice
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Gru, 2006 16:29   

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 10 Gru, 2006 19:21   

Witam serdecznie,
Znalazłem fotkę wyjścia awaryjnego w ciężkim schronie bojowym w Jastarnii. Schron był oczywiście zamknięty. Wyjcie awaryjne o przekroju 60 x 60 cm i głębokości odpowiadającej grubości ściany, był chronione od zewnątrz drzwiami pancernymi (oś obrotu pionowa). Drzwi pancerne wyposażone były w wizjer o wymiarach 10x 10 cm. Wizjer zamykany był prawdopodobnie drzwiczkami o pionowej osi obrotu. Nie znalazłem jednak w żadnych materiałach źródłowych informacji o typie broni stosowanej w pancerzu wyjścia awaryjnego. Mógł to być kb lub rkm. Zakładane było prowadzenia ognia w kierunku zapola przez wyjście awaryjne, gdyż wyjcie awaryjne było włączone w numerację strzelnic. Możliwe było stosowanie rkm wz. 28 opieranym na worku z piaskiem. Jednak broń ta nie pozwalała na prowadzenia ognia w warunkach złej widoczności (noc) w oparciu o wyznaczone dozory.

Pozdrawiam Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Gru, 2006 15:03   

W starszych rozwiązaniach z 1936 roku, poniżej wizjera znajdował się pionowy sworzeń, podobny do umieszczonych w strzelnicach dla ckm wz.30.

Dlaczego więc nie może być stosowany ckm wz. 30?

Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Gru, 2006 00:00   

Witam,
Poszukuję zdjęcia tego pancerza od strony schronu. Moim zdaniem jest trochę mało miejsca, aby ckm wz. 30 tam zamontować. Nie chodzi tu o wymiary wyjscia awaryjnego, ale położenie czopa względem strzelnicy 10x 10 cm.

Pozdrawiam Auf...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 14 Gru, 2006 23:16   

Witam,
Jeżeli przez przypadek znajdziecie w swoich przepastnych archiwach zdjęcia dwóch różnych pancerzy zewnętrznych wyjścia awaryjnego, to wklejcie oba, a ja nie będę niezadowolony.
Pozdrawiam Auf…

Jeden z nich może tak wyglądać.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Sty, 2007 21:01   

Cytat:
Witam,
Poszukuję zdjęcia tego pancerza od strony schronu. Moim zdaniem jest trochę mało miejsca, aby ckm wz. 30 tam zamontować. Nie chodzi tu o wymiary wyjscia awaryjnego, ale położenie czopa względem strzelnicy 10x 10 cm.

Pozdrawiam Auf...

Witam,
Trud zawsze zostanie nagrodzony, wcześniej lub później. Wreszcie po długich i uciążliwych poszukiwaniach, udało mi się znaleść zdjęcie, którego tak długo szukałem. Zdjęcie pochodzi ze strony link:Forty Kraków
Pozdrawiam wszystkich

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Sty, 2007 22:17   

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dzięki Auf, że wstawiłeś moje zdjęcia :razz:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Sty, 2007 22:27   

Darula napisał/a:
Dzięki Auf, że wstawiłeś moje zdjęcia

Szkoda, że nie wstawiłeś ich sam. :evil: