Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Polska kopuła obserwacyjna model 39.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 18 Lis, 2006 02:51   

korbol napisał/a:
Auf.. a sygnaturka?

Takiego miażdżącego ciosu bardziej spodziewałem się od Maxa.

Korblu, nie znalazłem, a wiedziałem czego szukać. Szukałem cierpliwie gdyż, że w literaturze nie znalazłem metryki tej „czeskiej” kopuły. Kopuła jest od środka wilgotna. Ładnie ją wytarłem. W tym wypadku czasem praktycznie nie byłem ograniczony, więc systematycznie przeszukiwałem wnętrze kopuły. W momencie, kiedy padło mi „światło” musiałem się wycofać.

Pozdrawiam Auf….

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 08:53   

Witam,
Z zaprezentowanego przez Aufa materiału z tradytora artyleryjskiego z Dybawki wynika, że Rosjanie zamontowali polską kopułę wprowadzając jednak zmiany. Nasze kopuły wyposażano przed 39 rokiem w charakterystyczny żebrowany podest. W Dybawce mamy jednolitą blachę.
Jacek

hege22 
bunkrołaz

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 16:38   

Nie wiem co Jacek ma na myśli pisząc "żebrowany pomost" ale w Jastarni (choć to oczywiście inny typ kopuły) podłoga była zrobiona z blachy grubości 2,5cm- tam kopuły były instalowane chyba w 1939 roku.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 18:27   

Witam,
Prawdopodobnie chodzi tu o pomost z wejściem pokazany poniżej. Bywały montowane na OWŚ. Zaprezentowany pomost pochodzi ze schronu dowodzenia w Nowogrodzie.
Pozdrawiam Auf...

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 20:41   

Wiesz co mnie Aufammnie dziwi że te krata jest spawana... wydaje mi się to dość dziwne bo nie często widzi się coś spawanego w fortyfikacji, prznajmniej ja nie zauważyłem :) Części są nitowane albo łączone za pomocą śrub.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 21:27   

W Niezdarze tez jest taka podłoga pod kopułą obserwacyjną. Schron od środka został wysadzony i jak widac na zdjęciach spawy nie wytrzymały :shock:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 22:25   

Darula napisał/a:
Schron od środka został wysadzony i jak widac na zdjęciach spawy nie wytrzymały

Darula, nie tylko spawy nie wytrzymywały. Trafienie pociskiem ppanc pod lewą strzelnicą. Jak wygląda od środka pancerz o grubości 190 mm (pomiar wykonany na wysokości dolnej krawędzi otworu obserwacyjnego) trafiony pociskiem Pak'a? Odłamki pancerza poprawnie wykonywały swoją pracę. Nie wiem, czy w tym momencie obserwator był w kopule.
Kopuła polska ze schronu dowodzenia z Nowogrodu.

Auf...

Przykłady przebicia płyt pancernych o innych parametrach technicznuch znajdziesz w temacie pt. Pancerze po próbie ognia link : http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=986
lub
Pancerze- płyty pancerne i płyty stalowe link: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=779

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 22:32   

Piekny kwiatuszek, gorzej jak pomyśle o załodze która miała by być wymieciona przez otwory pomostu...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 22:40   

korbol napisał/a:
Auf.. a sygnaturka?

Korbol witam Cię,
I do mnie czasami uśmiechnie się szczęście. W Dybawce nie udało mi się znaleźć sygnatury, ale w Nowogrodzie trudno jej nie zauważyć. Znaki wypukłe dużej wielkości. Logo zakładów odlewniczych w Trzyńcu (na Zaolziu – przed 1938 rokiem teren należący do Czechosłowacji) również powiększone. Wcześniej wykonywano w tych zakładach dzwony dla Czeskiej Linii Maginota. Wymiary strzelnicy (6 równomiernie rozmieszczonych na obwodzie) w świetle 9 cm x 10,5 cm.

Pozdrawiam Auf…

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto 28 Lis, 2006 00:48   

Poszukałem i dla tych którzy nie są w stanie złożyć logo firmy w głowie :)

Odpowiedz do tematu