Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Polska kopuła obserwacyjna model 39.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Sie, 2007 23:59   

Darula napisał/a:
To fakt, że nr 13 był pechowy, ....? Myślę, że kopuła została ostrzelana w celach badawczych ... po zakończeniu działań wojennych w 1939r.

Kopuła została ostrzelana dla celów badawczych ?? W każdym razie wynik próby nie był pomyślny dla czeskiej myśli technicznej. Pojawienie się odprysków pancerza, podczas przebicia pancerza pociskiem ppanc z niemieckiego PAK.a, nie jest pocieszające. Porównaj przebicie polskiego pancerza kopuły model 38 W.I z ciężkiego schronu dla armaty ppanc z Niezdary. Kopuła produkcji W.I. wypadła nieporównywalnie lepiej, mimo że przebicia kopuły dokonali Rosjanie dopiero w ostatnim roku wijmy. A przecież, w ciągu tych kilku lat wojny nastąpił gwałtowny rozwój broni ppanc.
Auf....

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 16:18   

Aufmann napisał/a:
Pojawienie się odprysków pancerza, podczas przebicia pancerza pociskiem ppanc z niemieckiego PAK.a, nie jest pocieszające. Porównaj przebicie polskiego pancerza kopuły model 38 W.I z ciężkiego schronu dla armaty ppanc z Niezdary. Kopuła produkcji W.I. wypadła nieporównywalnie lepiej, mimo że przebicia kopuły dokonali Rosjanie dopiero w ostatnim roku wijmy.

Czy mogę prosić o bliższe przedstawienie wyników ostrzelania oraz z czego wynika taka negatywna ocena?
Matt

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 22:22   

Z tego co wiem, schron na Niezdarze był włączony do pierwszego pasa niemieckiej linii b-2. W kopule mieściło się stanowisko ckm, które nieco pokrzyżowało plany Armii Czerwonej. Podciągnęli więc czołg JS-2 i przyładowali. Czyli oberwał z działa 120mm jeśli się nie mylę :oops:

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 23:50   

Matt napisał/a:
Czy mogę prosić o bliższe przedstawienie wyników ostrzelania oraz z czego wynika taka negatywna ocena?

Simon napisał/a:
W kopule mieściło się stanowisko ckm, które nieco pokrzyżowało plany Armii Czerwonej. Podciągnęli więc czołg JS-2 i przyładowali. Czyli oberwał z działa 120mm jeśli się nie mylę

Poniżej efekty. Proszę zwrócić uwagę na odpryski pancerza w kopule model 39. Oba trafienia pociskiem ppanc. poniżej strzelnicy lub otworu obserwacyjnego.
Auf...

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 09:49   

Róznica bardzo wyraźna, ale musimy pamietać o czynnikach decydujących o skutkach trafienia w pancerz: Kaliber pocisku, rodzaj pocisku i odległość do celu - czy posiadamy taka wiedze w tych przypadkach?

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 12:54   

Darula napisał/a:
ale musimy pamietać o czynnikach decydujących o skutkach trafienia w pancerz: Kaliber pocisku, rodzaj pocisku i odległość do celu

Balistyka , to nauka zajmująca się wszystkimi problemami związanymi z kinematyką pocisku ppanc..(mowa o naszym przypadku). Ja ograniczę te czynniki do:

- Typu pocisku (rdzeniowy, kumulacyjny).
- Energii kinematycznej pocisku (masa, prędkość).

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 00:32   

Matt napisał/a:
Balistyka , to nauka zajmująca się wszystkimi problemami związanymi z kinematyką pocisku ppanc..(mowa o naszym przypadku). Ja ograniczę te czynniki do:

- Typu pocisku (rdzeniowy, kumulacyjny).

Jeżeli chodzi o punkt drugi, to jestem z Twoją tezą zgony. Pozostaje do wyjaśnienia punkt pierwszy. Jaki typ pocisku zastosowali Rosjanie? Rdzeniowy czy np kumulacyjny?
Auf...

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 10:04   

Witam

Z tego co na szybko wykopałem to w IS stosowano dwa typy pocisków ppanc. :BR-471 i BR-471B kal.122mm. Oba potrafiły przebić pancerz 150mm z odległości 1km. Z opisów mieszkańców, w Niezdarze strzał padł z 2km. Niestety nie udało mi się znaleźć niczego więcej o tych pociskach.

pozdrawiam

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 11:24   

Interesujące jest to, że pocisk przebił kopułę, a brak jest czytelnych śladów u uderzenia po przeciwległej stronie kopuły. Mógł się jedynie rozerwać, ale nie eksplodować. Inaczej miękka blacha płaszcza antyodpryskowego (pod sklepieniem kopuły) powinna posiada ślady uderzenia odłamków.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Sie, 2007 01:04   

Jacek napisał/a:
brak jest czytelnych śladów u uderzenia po przeciwległej stronie kopuły.

Zgadzam się. Byłem w tej kopule kilka razy, ale nie doszukałem się śladów rykoszetów lub sladów po odłamkach rozrywającego (w wyniku zadziałania ładunku kruszącego) się pocisku w tej kopule. Efekt działania pocisku lub ładunku kumulacyjnego już poznaliśmy. Przykładem tego może być kopuła z Wymysłowa lub dzwon obserwacyjny 23P8 z MRU ( FFOWB).
Auf...

Odpowiedz do tematu