Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Polska kopuła bojowa model 37 Z.O.
Autor Wiadomość
Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią 27 Paź, 2006 14:48   

Aufmann napisał/a:
Ta odstająca balcha (fachowo wykrępowany kształtownik) może być pomocna przy precyzyjnym odlewniu kształtu strzelnicy.

Właśnie to mnie nurtowało. Czy w naszym gronie są odlewnicy? jest mały problem do wyjaśnienia.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Lis, 2006 01:19   

Witam,
Planuję mały wypad do Nowogrodu. W tym temacie pojawią się zdjęcia kopuły bojowej wz 37 od wewnątrz. Sam jestem ciekaw, co zachowało się z tamtych lat?

Auf...
O wypadzie do Nowogrodu poinformuje 3-5 dni wcześniej. W aucie mam dwa miejsca wolne.
Z żalem muszę przyznać, że fortyfikacje polskie są traktowane po macoszemu. Obiecuję, że dołożę starań, aby przedstawić Naszy Kolegom polskie schrony i zastosowane rozwiązania taktyczne jako równorzędne do rozwiązań niemieckich czy rosyjskich z Linii Mołotowa. Nowatorski temat działka ppanc, tak świetnie przekazanego przez Darulę, upewnia mnie w przekonaniu, że nasze rozwiązania techniczne schronów ciężkich są również interesujące. Rozwiązania niemieckie z tego okresu w postaci MG Schartenstand und Pak Kasamatte, czy francuskiez działkiem 25 mm, znacznie odbiegają o rozwiązań polskich. Na tym tle nasze rozwiazanie z Pruszkowa, proponowane przez MECHANIKÓW, bije wszystkie inne znane mi konstrukcje. Prosze serdecznie o docenienie naszej polskiej myśli technicznej. Mówi to WAM Auf, któremu Linia Maginota jest bliższa niż rozwiązania ukochane przez KORBOLA na Pommernstellung. Panowie i droga Aniu H (z kropką), nie dyskryminuję tu zamiłowań moich Kolegów, których za wiedzę szczególnie szanuję. Pragnę tylko zasaygnalizować, że nasza myśl techniczna nie odbiega od europejskich rozwiązań tego okresu. Moich kolegów, Korbola, drogiego Darulę, proszę o odrobinę wyrozumienia i tolerancji.

Max 
bunkrolog

Wysłany: Pią 10 Lis, 2006 09:32   

Chciałbym jeszcze się upewnić, czy tylko ilość i rozstawienie strzelnic umożliwia nam na pierwszy rzut oka odróżnić ten typ kopuły o d innych? Może są jeszcze inne charakterystyczne cechy tej kopuły?
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Lis, 2006 01:41   

Cześć Max,
Na to pytanie możesz sam odpowiedzieć po naszym wspólnym wyjeździe na OWŚ.
Poniżej inna strzelnica polskiej kopuły.

Pozdrawiam Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 17 Lis, 2006 09:36   

Auf, kopułę taką jak ta pokazana z Nowogrodu, zlokalizowałem w Przemyślu. Ma cztery strzelnice. Zamontowana jest na schronie rosyjskim, typu kaponiera. Lokalizacja łatwa do odszukania, gdyż stoi przy parkingu hotelu Gromada. Schron aktualnie przeżywa remont. Kopuła jest odmalowana z zewnątrz i wewnątrz.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Lis, 2006 23:18   

Witam serdecznie,
Znalazłem chwilę czasu, a pogoda sprzyjała, na wypad do Nowogrodu. Najbardziej interesowała mnie kopuła o czterech strzelnicach – trzech od przedpola rozstawionych co 60 stopni i jednej od strony zapola. Takie właśnie kopuły, zabudowane na trzech schronach z podaną lokalizacją na mapie, można jeszcze w naszych czasach zobaczyć, ale już tylko dwa, nr 1 i nr 3 są dla nas dostępne w każdej chwili.
Aktualne zdjęcia prezentują naszą kopułę. Wkładki pod lufę ckm zniknęły. Zdjęcia prezentowane z roku 2005 stały się już archiwalnymi. Fotografie wykonane podczas ostatniego wypadu prezentują trzy strzelnice od strony przedpola oraz zarys strzelnicy z otworami do montażu wkładki do celowania i obserwacji. Podest z typowym wejściem oraz ślady po obecności sworznia lawety. Już na zakończenie sygnatura kopuły rodem z Gór Świętokrzyskich, czyli Zakładów z Ostrowca. Również druga kopuła bojowa, tego samego typu, zamontowana na schronie dowodzenia nr 3 pochodzi z Ostrowca.
Strzelnice zostały pomierzone.

Pozdrawiam Auf…

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lis, 2006 11:53   

Auf, wspomniałeś o trzech schronach wyposażonych w kopuły bojowe wz. 37. Nie byłem jeszcze w Nowogrodzie, dlatego moje pytania. Z którego schronu pochodzi pokazana sygnatura. Czy w pozostałych schronach zachowały się wkładki lub czy dysponujesz zdjęciem wkładki od strony kopuły?
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Lis, 2006 22:54   

Cześć,
Podmieniłem mapkę, więc łatwiej będie się nam poruszać w temacie. Schrony nr 1, 3 i 12 wyposażono w ten sam typ kopuły. Schrony 1 i 3 można zwiedzać na własną rękę w każdej chwili. Temat wkładek jest już zakończony dla tego typu kopuł w Nowogrodzie. Żadna z kopuł nie ma już wkładek, choć zdjęcia robione były na przestrzeni ostatnich 14 miesięcy. Na powierzchniach strzelnicy został charakterystyczny rdzawy ślad.

Sygnatura w poprzednim poście dotyczy kopuły ze schronu nr 1. Poniżej sygnatura z kopuły schronu nr 3. Numerki sygnatur idą w kolejności.
Pozdrawiam Auf...

Max 
bunkrolog

Wysłany: Nie 03 Gru, 2006 13:48   

Jacek napisał/a:
kopułę taką jak ta pokazana z Nowogrodu, zlokalizowałem w Przemyślu. Ma cztery strzelnice. Zamontowana jest na schronie rosyjskim, typu kaponiera. Lokalizacja łatwa do odszukania, gdyż stoi przy parkingu hotelu Gromada.

Jest strona w internecie poświęcona Linii Mołotowa. Widziałem zdjęcia kopuły osadzonej w kaponierze z lokalizacją przy hotelu Gromada. Zarys strzelnic odpowiada dokładnie tym z Nowogrodu. Auf, o innych lokalizacjach zapytaj może Darulę. Może on pomoże w tym temacie.
Max

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 18:28   

Witam,
Proszę zwrócić uwagę, że tytuł tematu uległ zmianie. Wypadł z nazwy "wz" czyli wzór. Pojawił się model.

Pozdrawiam Auf...

Odpowiedz do tematu