Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Polska kopuła bojowa model 37 Z.O.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 04:35   

kaczorek napisał/a:
Mamy problem - na WWRU jest pancerz Kopuła ZO 1936 И 86 21 - duża, 4 strelnicy.

Cześć Witku,
Problem ten pojawił się również na naszym forum przy omawianiu jednej z bojowych kopuł schronu z Nowogrodu. Podałeś bardzo niski numer sygnatury kopuły, przejętej w 1939 roku przez sowietów i osadzonej na WWRU.

Budując atlas pancerzy polskich, opieraliśmy się głównie na pancerzach zachowanych na OWŚ, mając na uwadze najwcześniejszy rok produkcji dla danego typu pancerza. Twoje nowe kontakty, umożliwiły nam poznanie sygnatur polskich kopuł zachowanych na fortyfikacjach wschodnich Polski w granicach z roku 1939 i sygnatur kopuł osadzonych na sowieckich fortyfikacjach, stawianych po 1939 roku. Tak niski numer sygnatury był dla mnie również dużym zaskoczeniem.

Nadanie nowego oznaczenia tym kopułom uważam jeszcze za przedwczesne. Znamy przecież rozwiązanie polskich bojowych kopuł z Szybu Artura (3+1 strzelnica, czyli układ 3 strzelnice od strony przedpola i 1 od strony zapola) i z Nowogrodu (3+1 strzelnica), które po przeprowadzonych pomiarach zostały jednak inaczej zaklasyfikowane.

Temat pancerzy polskich jest w kręgu moich szczególnych zainteresowań. Moim zdaniem, nie widzę żadnych przeszkód, aby wspólnie ten ciekawy temat dalej kontynuować, aż do jego szczęśliwego zakończenia… Bardziej jestem zainteresowany współpracą w tym temacie, niż źle pojętą rywalizacją.

Auf… pozdrawia wszystkich fanów przejmującego chłodu pancerzy

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 10:40   

Aufmann napisał/a:
Nadanie nowego oznaczenia tym kopułom uważam jeszcze za przedwczesne.

Witam,
Z dostępnych nam informacji wynika, że kopuła o sygnaturze ZO 1936 И 86 21 została wycięta. Wiemy na 100% że miała boczne wejście, takie jakie można zobaczyć w Nowogrodzie, czy w Medyce. Wydaje mi się, że powinniśmy zebrać więcej informacji.

Kaczorek, a może dysponujesz dodatkowymi informacjami, które mam jeszcze nie są znane (?) i dlatego podchodzimy do tego problemu z większym dystansem.

Jacek

kaczorek 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 21:07   

Kopula ZO 1936 И 86 21 - duza, 4 strelnicy

Dzieki kolegom z Kijowa mamy jej aktualne zdjecie :mrgreen:
Wyglada zupełnie inaczej niże te ze Ślaska model 35 i wg autora zdjecia nie ma zadnych wyjść w pancerzu.

kaczorek 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 21:09   

Jacek napisał/a:
Z dostępnych nam informacji wynika, że kopuła o sygnaturze ZO 1936 И 86 21 została wycięta. Wiemy na 100% że miała boczne wejście, takie jakie można zobaczyć w Nowogrodzie, czy w Medyce. Wydaje mi się, że powinniśmy zebrać więcej informacji.

Kaczorek, a może dysponujesz dodatkowymi informacjami, które mam jeszcze nie są znane (?) i dlatego podchodzimy do tego problemu z większym dystansem.

Jacek

Mylisz kopuły - powyżej opisałeś kopułe ZO 1936 N72 1 - ta faktycznie jest wycieta i ma boczne wejście

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 21:27   

kaczorek napisał/a:
Mylisz kopuły - powyżej opisałeś kopułe ZO 1936 N72 1 - ta faktycznie jest wycieta i ma boczne wejście

Cześć Kaczorek,
I dodajmy jeszcze 4 strzelnice, jak ta w Nowogrodzie przy moście. Czy masz może pomysł na tą kopułę.

Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 14:33   

kaczorek napisał/a:

Tak rzeczywiście pomyliłem sygnaturę, ale chodziło mi o rozwiązanie kopuły z wejściem bocznym. Dlatego też podałem lokalizacje w Nowogrodzie, Medyce i WWRU. To boczne wejcie jest elementem spójnym dla podanych kopuł, ale ilość strzelnic w kopule z Nowogrodu (4s) i Medyki (3s) są różne.

Jeżeli chodzi o kopułę z WWRU to Ty Kaczorku masz najlepsze informacje. Na fotce wyraźnie widać boczne wejście, ale ilość strzelnic znamy tylko z przekazu.

Żaden znany mi atlas pancerzy (internetowy) nie systematyzuje tych kopuł z bocznym wejściem. Nie twierdzę też, że wspomniane egzemplarze można zaliczyć do tego samego modelu.

Kaczorek, wypracowałeś swoje zdanie na ten temat?
Jacek

kaczorek 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 12 Lip, 2007 12:34   

Jacek napisał/a:

Kaczorek, wypracowałeś swoje zdanie na ten temat?
Jacek

Staram się - ale czas i jeszcze czas.
Mam pewnego pomysła - ale muszę jeszcze się upewnić.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 20 Lip, 2007 18:29   

Aufmann napisał/a:
Cześć Kaczorek,
I dodajmy jeszcze 4 strzelnice, jak ta w Nowogrodzie przy moście. Czy masz może pomysł na tą kopułę.

Proponuję określić taką kopułę bojową jako wariant modelu 37. Praktycznie jedną istotną różnicą jest boczne wejście, ale jak historia uczy oba warianty różnie mogły być stosowane.

A jakie mają zdanie Koledzy?

Auf... pozdrawia

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 23 Lip, 2007 10:21   

Aufmann napisał/a:
Proponuję określić taką kopułę bojową jako wariant modelu 37. Praktycznie jedną istotną różnicą jest boczne wejście, ale jak historia uczy oba warianty różnie mogły być stosowane.

Za podstawowy model przyjmijmy rozwiązanie standardowe z wejściem w pionie. Mamy więc oznaczenie kopuła bojowa model 37 A Z.O. Wariant z bocznym wejściem oznaczmy literką B.
Jacek

kaczorek 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 25 Lip, 2007 22:15   

Wszystko było by ok - ale jest drobny fakt - kopuły te były produkowane również w 1936 roku :roll:

Odpowiedz do tematu