Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Polska kopuła bojowa model 37 Z.O.
Autor Wiadomość
Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 20:26   

Kochani i niezapomnijcie o wspominanych w innym poście ( http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=1138 ) kopułach roboczo nazwanych ZO model 36. Ich istnienie powoduje, że nazewnictwo pancerzy i ich hronologiczny układ nieco się gmatwa

pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 21:25   

Simon napisał/a:
Kochani i niezapomnijcie o wspominanych w innym poście ( http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=1138 ) kopułach roboczo nazwanych ZO model 36. Ich istnienie powoduje, że nazewnictwo pancerzy i ich hronologiczny układ nieco się gmatwa

Cześć Simon,
Problem z nazewnictwem będzie jeszcze bardziej się komplikował. Przykładem mogą być kopuły Huty Zygmunt.
W ramach wycieczki do Nowogrodu pomierzyłem, dokładnie jak pozwalały warunki, jedną z kopuł bojowych. Wszystkie kopuły pochodzą z tego samego roku 1938. Zrobiłem parę zdjęć charakterystycznych elementów. Może materiał ten będzie pomocny w rozwiązaniu problemu nietypowej kopuły z 36 roku.

Auf..

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 22:29   

Auf nie wiem czy dobrze odczytuję te pomiary. Chodzi mi o pomiary otworu strzelniczego z przodu i z tyłu kopuły. Od tyłu widzę pomiar 26,9 i 23,1 a od przodu: 11,5 i 7,8 Czy ta strzelnica tylnia jest większa od strzelnic od czoła? Czy też w ten sposób osobno mierzyłeś dolną szerokość otworu strzelniczego gdzie wchodziła półwkładka, a osobno górną część tego otworu przez który się patrzyło i stąd wynika ta różnica pomiarów?

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 22:36   

Sądzę, że dla klarowności rysunku czołowe wymiary są pokazane na jednej strzelnicy, a tylne na drugiej.

pozdrawiam

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 09:22   

safnat napisał/a:
Auf nie wiem czy dobrze odczytuję te pomiary. Chodzi mi o pomiary otworu strzelniczego z przodu i z tyłu kopuły.

Witaj Auf, Nie będzie to przyjemny post dla Ciebie :cry: . Wymiarowanie strzelnic sknociłeś jak każdy nowicjusz. Należy rozróżnić dwie sprawy. Pomiar strzelnic w terenie i późniejsze przedstawienie ich na rysunku. :wink: pojawiają się pytania i wątpliwości :twisted:

Pomiar światła strzelnic wykonujemy w dwóch przekrojach, na zewnątrz i wewnątrz. Uzupełnieniem jest wymiar grubości pancerza oraz wzajemne ustawienie obu zarysów strzelnicy. Tak robią wszyscy i jest to bardzo poprawne dla konkretnej strzelnicy ściśle określonej kopuły. Pomiarami takimi miło jest podzielić się z kolegami. :mrgreen:

Jeżeli przedstawiasz rysunek kopuły mający prezentować dany typ kopuły, to wymiarowanie strzelnic powinno być w następującym układzie. Podajesz wymiary wewnętrznego zarysu strzelnicy oraz kąt płaszczyzn bocznych strzelnicy. Unikasz wtedy sytuacji podawania grubości pancerza (stale zmieniającej się) i zmieniających się wymiarów zarysu zewnętrznego strzelnicy (wynik zmiany grubości pancerza).

Jacek

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 09:57   

Auf,
To o czym wspomniałem w poprzednim poście, jest do przedyskutowania. Natomiast należy podkreślić jedną bardzo istotną sprawę. Pojawia się kolejny Twój dobry rysunek polskiego pancerza, który pozwala na zapoznanie się z jego konstrukcją. Pancerze niemieckie i francuskie mają wspaniałą dokumentację techniczną, (np. atlas z 1942 roku) a nasze choć jeszcze istnieją w formie korpusów, stanowią temat zupełnie nierozpoznany.

Auf, przyjmij pozdrowienia od Jacka, który życzy dalszej pracy nad pancerzami.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 12:00   

Rozważałem możliwość innego zwymiarowania strzelnic. Podanie wartości kątowych zamiast wielkości liniowych nawet jest dla rysującego bardziej praktyczne. Wynika to z konieczności wymiarowania półwkładek lub wkładek w zależności od typu kopuły. Rysunek zawiera wtedy zwymiarowaną strzelnicę w płaszczyźnie minimalnego światła i dwa wymiary kątowe pochylenia płaszczyzn bocznych strzelnicy dla układu symetrycznego.

Jednak mam pytanie do Ciebie. Jak wyobrażasz sobie następująca sytuację przy kopule. Dwóch bunkrołazików z rysunkiem strzelnicy w ręku przelicza funkcje trygonometryczne w pamięci i upewnia się, że wymiary kątowe są prawidłowo podane.

:cry: :cry: :cry:
Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 12:23   

Aufmann napisał/a:
Jednak mam pytanie do Ciebie. Jak wyobrażasz sobie następująca sytuację przy kopule. Dwóch bunkrołazików z rysunkiem strzelnicy w ręku przelicz funkcje trygonometryczne w pamięci i upewnia się, że wymiary kątowe są prawidłowo podane.

Zgadzam się, że tylko ze względów czysto prakrycznych można tak wymiarować. Poprawnie wymiarujemy: kąty i jeden zwymiarowany przekój.
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 17:58   

Jacek napisał/a:
Poprawnie wymiarujemy: kąty i jeden zwymiarowany przekój.

Aufmann napisał/a:

Jak wyobrażasz sobie następująca sytuację przy kopule. Dwóch bunkrołazików z rysunkiem strzelnicy w ręku przelicza funkcje trygonometryczne w pamięci i upewnia się, że wymiary kątowe są prawidłowo podane.

Mojej uwagi, którą cytuję z poprzeniego postu, proszę nie brać do serca i nie obrażać się na mnie.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 08:42   

Już prawie dobrze. Wymiar kątowy strzelnicy na zewnątrz, wymiary liniowe strzelnicy do wewnątrz.

Odpowiedz do tematu