Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort Prokocim miejsce rozstzreliwań
Autor Wiadomość
tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 09:53   Fort Prokocim miejsce rozstzreliwań

Witam wszystkich!
Jak penie zauważyliście jestem nowy na forum.
Ciekawi mnie historia o forcie Prokocim a mianowicie o rozstzreliwaniu w nim jeńców. czy ktoś wie coś na ten temat i zna dokładną lokalizację tego miejsca(nie fortu)? W fosie na ścianie jednej kaponiery są ślady pokulach i zastanawia mnie to czy są to ślady właśnie po egzekucjach.
Dziękuję za wszelkie informacje.

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 16:19   

W fosie, skala rozstrzeliwać byla na tyle mała ze po wojnie władzom nie chcialo sie wystawić pomniczka, nikt nie pisze gdzie, jak i dlaczego.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 16:47   

Jakie źródła tej informacji?
Jeżeli były w fosie rozstrzeliwania to mogiły muszą byc na miejscu. Są?
Wydaje mi się, że ściana kaponiery służyła za kulochwyt tymczasowej strzelnicy.

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 22:38   

Dziękuje za odzew. Otóż żaqdnych mogił ani pomniczka czy śladu nie ma. Ściana kaponiery raczej nie służyla za kulochwyt tak jak w forcie kosocice (metalowy pancerz) ponieważ odległość od załamania fosy do kaponiery jest zbyt mała. O rozstzreliwaniach tam krążą takie wzmianki (nawet książkowe) ale nigdzie nie jest to choćby z grubsza opisane i nie można o tym fakcie zanaleźć żadnych informacji. Z drugiej strony zastanawia mnie trochę rozrzut śladów po kulach mający rozpietość od niecałego metra nad ziemią po około 3 metry. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś informacje to z chęcią przeczytam a gdy ja z kolei coś sie dowiem to napewno napiszę.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 22:49   

Po pierwsze, to egzekucja mogła odbyć sie wszędzie, nie brakowało ich niestety w Krakowie..
Z tego co mi wiadomo fort był wykorzystywany przez wojsko podczas okupacji. Pod koniec wojny znajdowała się na nim artyleria właczona w zewnetrzna linię obrony Krakowa. Na forcie były krótkie walki w styczniu 45.
Podobne przestrzeliny znajdują się także na forcie Rajsko. Wyglada na to że ktoś pruł do fosy z wałów, wątpie ze byla akurat w tym miejscu egzekucja. Najlepszym miejscem gdzie mozna sprawdzic takie wiadomości jest IPN lub.. księga parafialna - tam warto szukać.

pozdrawiam

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007 23:46   

Egzekucji Niemcy mogli w kazdym miejscu zrobic, co pokazuje sieć pomnieczków wojennych - ul. Wodna czy pomniczek przy ZSE (Zespol Szkol Elekro.. ) - miejsca straceń przez powieszenie.

Ja kiedys takowa inf. znalazlem na stronach urzedu ktory chcial sprzedac forty, w tym i prokocim... teraz nie ma juz takiej informacji. Przyklad takich info:
http://www.krakow.pl/en/g...rt_prokocim.pdf - jesli mialbym 4 mln pln to bym w życiu nie kupił tego - kolejne 4 mln by poszly na remont jesli nie wiecej.

I wystarczy poszukac troszku :) i oto mamy artykuł autorstwa: Jadwiga Środulska-Wielgus, Krzysztof Wielgus "Krakowskie forty - czas niemieckiej okupacji":

źródło: http://www.twierdza.art.pl/a_2_wojna.htm

Cytat:
Miejscem kaźni stał się również fort 45 Zielonki, gdzie widoczne do dziś ślady pocisków na ścianie przeciwstoku fosy naprzeciw zachodniego kojca są tragicznym wspomnieniem egzekucji oraz fort 50 Prokocim, gdzie pod ścianą kojca rozstrzeliwali ludzi "własowcy", kwaterujący w forcie w 1944 roku.

Oczywiscie to nie rozstrzyga czy to jest prawda czy fałszem, a autorytetów raczej nie powinno sie podważać :]

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Wto 16 Sty, 2007 00:01   

Pytanie: żródło tych informacji. Czy w ty art. są przypisy i źródła?

Helmut 
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Wto 16 Sty, 2007 00:03   

Źródło: http://www.twierdza.art.pl/a_2_wojna.htm - jak widzisz nie ma żadnych przypisów.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 16 Sty, 2007 00:33   

Z tego co mi wiadomo armia Własowa powstała pod koniec 1944 roku a pierwsze walki w jakich wzieła udział to marzec 1945... Wszystko co miało skośne oczy to nie od razu armia Własowa...

pozdr

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sro 17 Sty, 2007 10:36   

Panowie dogzrebałem się znikomej informacji która i tak nic nie wnosi w naszą wiedzę. W Atlasie Twierdzy Kraków W. Brzoskwinia wraz z J. Janczykowskim napisał:
"Optymalna adaptacja na duże centrum handlowe, ewentualnie motel. Niezbędne upamiętnienie miejsca rozstrzeliwań z II wojny światowej."
Nic wiecej nie piszą, cóż szukam dalej.

Odpowiedz do tematu